EKONOMİK DURUM
 
        80’li yıllara kadar  ekonomisi geleneksel tarım, küçükbaş hayvancılık özellikle   zeytincilik ve meyveciliğe bağlı olan Kaş ilçesi, bu yıllardan sonra gelişen turizm ve örtü altı tarımı yani seracılıkla beraber farklı bir yöne kaymıştır. Turizm özellikle genç nüfusun istihdamında ve hizmet sektörünün canlanmasında önemli bir rol üstlenmektedir.  
 
TURİZM
 
         İlçe merkezi, Kalkan ve Gelemiş (Patara), Saklıkent (Aklar) ve Gömbe  Mahallelerinde son yıllarda turizm, hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu nedenle turistik tesislerin sayısı hızla artmaktadır. İlçe merkezi, Kalkan ve Gelemiş Mahallelerinde toplam 10 Turizm İşletme Belgeli (Bakanlık Belgeli) tesis bulunup, yatak sayıları 976'dır. Yerel Yönetim Belgeli (Belediye Belgeli) 219 tesis bulunup yatak sayıları 7765 olmak üzere ilçemizde toplam 229 tesis, 8741 yatak kapasitesi mevcuttur. İlçemizde yayla turizmi, Gökçesu ve Eşen Çayında kanyon ve rafting turizmi ve günübirlik yat turizmi yapılmaktadır. İlçe limanına 2016 yılı ilk altı ay içerisinde, Kaş-Meis arası çalışan yolcu gemileri ile 5786 yolcu girişi, 5877 yolcu çıkışı gerçekleşmiş, 3 Kurvaziyer gemi ile 730 transit yolcu gelmiştir. 595 Yat için Seyir İzin Belgesi düzenlenmiştir.
 
İlçemizde toplam 55 adet A grubu Turizm Seyahat Acentesi bulunmaktadır. Ayrıca İlçe merkezinde ve Kalkan Mahallesinde toplam 19 adet Dalış okulunun yanı sıra, 2016 Yılı Haziran Ayı itibariyle İlçe merkezinde, Kalkan, Gelemiş ve Saklıkent Mahallerinde olmak üzere toplam 3 adet Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yeterlilik Belgesi bulunan işletme mevcut olup 2863 Sayılı Kanun kapsamında Askeri,  yasak bölgeler ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 35. Maddesi gereği su altında korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıklarının bulunduğu bölgeler dışında yasak olmayan koordinatlar dahilinde ilçemizde 2016 yılı Haziran ayı yılı itibariyle birçok yerli ve yabancı turist dalış yapmıştır.
 
        Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik döneme ait kentler ve tarihsel değerlerle doyumsuz kültür turları; Akdeniz'in derinlerde yarattığı heyecanları doruklarda hissettiren sualtı dalışları; nehirlerde yapılan macera dolu kano turları; ekolojik uyumun keşfedildiği Likya doğa yürüyüşleri; derin ve karanlık mağaralara teknik donanımlı mağara dalışları; yüksek dağlardan turkuaz renkli suların manzarasına süzülen yamaç paraşütü; Akdeniz'de değerli taşları andıran adalar ile çevreye yapılacak Mavi Yolculuk ve tekne turları; damak tadınıza uygun deniz ürünleri ve dağlarda yetişen kokulu otlarla tatlandırılan yöresel yemeklerden oluşan mönüsü; yüzlerce yılın mirası, el sanatlarının çeşit ve güzelliği; Kaş'ın bağlı olduğu Antalya ve ilçelerine ait turizm merkezleri ile tabiat, tarih ve kültür zenginliğini, alternatif turizm imkanları ve çevresinde yer alan turizm merkezlerindendir. 
 
Kültür Turları: 
        Kaş ve yakın bölgelerde Likya uygarlığına ait pek çok yerleşke Kaş turizmine renk katmaktadır. Likya uygarlığının önemli kentlerinden biri (Habesos) üzerinde şekillenen Kaş barındırdığı tarihsel dokuyla kültür turlarının vazgeçilmezidir. Kaş'tan hangi yöne hareketlenseniz sizi mutlaka bir Likya kenti karşılayacaktır. Günlük tur mesafesinde yer alan Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Tlos, Isında, Aperlai, Sura, Apollonia gibi Likya kentleri sizi doyumsuz bir tarih heyecanına taşıyacaktır. 
 
Sualtı Dalışları: 
        Kaş da dalış 1986 yılında yapılmaya başlandığından günümüze değin gerçekten inanılmaz bir gelişme göstererek bugün Kaş turizminin öncüsü olmuştur. Bir dalış okuluyla başlayan bu macera bugün sektöre hizmet veren 19 dalış merkeziyle yerli ve yabancı dalgıçların en çok keyif aldıkları dalış bölgesidir. Tespit edilmiş 40'a yakın dalış noktasıyla dalıcılara heyecanlı anlar yaşatıyor. Gerek balık popülasyonu bakımından gerekse dalış noktaları zenginliğinden dolayı her geçen yıl aktivite ortalamasını yükselten Kaş da dalış sektörü dünyada dikkat çekici bir noktaya ulaşmıştır.
        Dünyanın en önemli dalış bölgelerinden biri olan Kaş, oldukça zengin bir sualtı canlılığı ve faunasına sahiptir. Yaz aylarında 40-50 m varan görüş mesafesi ve kayalık dip yapısıyla Kızıldeniz'den sonra, Akdeniz'in önemli bir dalış noktasıdır. Dip yapısının genelde kayalık olmasından ötürü, Kaş'ın sualtında Orfoz, Akya, Sinarit, Lahos, Barakuda, Vatoz, Asker Balığı, Müren, Karagöz, Ahtapot, Kalamar, Domuz Balığı, Hani, Alibey, Kardinal Balığı ve Karavida, Böcek (Istakoz) Deniz Kaplumbağası, Deniz Tavşanı gibi birçok balık çeşidini ve sualtı canlısını hemen hemen her dalışta görmeniz mümkündür. 
 
Kano-Rafting Aktiviteleri: 
         
Bölgemiz birçok koylara sahip olması nedeniyle Deniz Kayağı (Kanosu) için uygundur. İlçe merkezinde bulunan 5 adet seyahat acentesi tarafından Deniz Kanosu turları düzenlenmektedir.
Alışılmışın dışında ekolojik ve çevreci bir turizm aktivitesi olarak her geçen yıl dikkat çekici bir yukarı çıkış grafiği göstermektedir. Özellikle İlçemize bağlı Saklıkent'ten çıkan ve Patara Kumsalında denize dökülen Eşen Çayı’nda Nehir Kanosu düzenlenmektedir.Gelemiş (Patara) mahallesinde bulunan 1 adet Seyahat Acentesi tarafından Nehir Kanosu turları düzenlenmektedir.
        Eşen çayında rafting sporu günden güne gelişmektedir. Değişik rotalarda gerçekleştirilen turlar günübirlik gerçekleştirildiği gibi iki veya daha çok günlere yayılan kamplı turlar olarak da düzenlenmektedir.  
 
Doğa Yürüyüşleri: 
        
Fethiye’den başlayıp Phaselis’e kadar süren Antik Likya Yolu bölgemizi de içine almaktadır. Bölgemizde bulunan Likya şehirlerini birbirine bağlayan Likya Yolunda yürüyüş yapmaya gelen turist sayısında artış gö­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­zlenmektedir. Yürüyüş, dalış ve deniz kanosu ile birlikte, Kaş'ın en çok rağbet gören doğa aktivitelerinden birisidir. Bölge, trekking ve antik kentler arası yürüyüşler gibi, doğa etkinlikleri için sayısız olanaklar sunmaktadır. Herkesin kolaylıkla göğüsleyebileceği patikalar ile süslü rotalarda, zengin maki toplulukları arasından geçerek, sedir ormanları ile kaplı yeşil tepeleri, kanyonları, vadileri ve su kaynaklarını izleyerek, yarı evcil keçilere, bazen de sempatik sincaplara selam ederek yürümek, mevsimine göre bitkileri, kuşları ve diğer hayvanları gözlemlemek, kuşkusuz tatilini hem deniz kenarında geçirip, hem de doğa ile iç içe yaşamak isteyenler için iyi bir seçenek oluşturmaktadır.
 
Bu yürüyüşler, doğa güzelliklerinin yanı sıra, Likya patikalarını takip ederek, henüz yoğun turist akınına uğramamış antik kentleri keşfetme, bozulmamış köyleri ve yöresel özelliklerini tanıma imkânını da sağlamaktadır. Doğa yürüyüşleri, bölgeyi çok iyi tanıyan, tecrübeli ve tüm iletişim-emniyet donanımına sahip rehber(ler) eşliğinde yapılmakta olup, tur başlama noktalarına 4x4 araç veya minibüs (rotaya göre) taşımaktadır..
 
Likya Yolu seçeneğinin dışında Limanağzı, Gedife Tepesi, Phellos, Gökçeören, Asaz Dağı, Gömbe Yaylası alternatif yürüyüş parkurları da programlar içerisine alınmıştır.
 
 Yamaç Paraşütü: 
 
        İlçemizde faaliyette bulunan 1 adet firma tarafından uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kalkan mahallemizde de yamaç paraşütü etkinliği yapılmaktadır.
İlçemizde yapılan yamaç paraşütü, heyecan tutkunlarına keyifli anlar yaşatmaktadır. Türkiye’deki alternatif turizmin en önemli merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Kaş'ta, tarih ve doğa turlarının yanı sıra yamaç paraşütüyle de tatilcilere farklı bir seçenek sunuluyor.
      Kamyonetlerle yamaç paraşütünün başlangıç noktası olan Kırdavlı Tepesi'ne giden gökyüzü tutkunları, kısa bir ders ve hazırlığın ardından kendilerini gökyüzüne bırakıyor.Uygun rüzgar bulununca, usta bir pilotla birlikte yaklaşık 45 dakikalık yolculuk başlıyor. 650 metre yükseklikteki tepeden başlayan yolculukta, masmavi Akdeniz, karşıda Yunanistan'ın Meis Adası, makilikler içindeki Çukurbağ Yarımadası muhteşem bir görüntü oluşturup yolculuk, Kaş Limanı'nda sona erer.
 
TARIM
 
        Ova-Kınık-Yeşilköy havzasında yaklaşık 20.000  nüfusumuz doğrudan veya dolaylı olarak Seracılıkla iştigal etmektedir ve bu havza göç almaktadır.  İlçemizde toplamda 24.000 m2 sera bulunmaktadır ve il sıralamasında 7. dir. Yeşilköy,  Ova, Kınık, Çavdır, Çayköy, Kasaba, Karadağ, Dirgenler ve Gelemiş Mahallerinde  seracılık,   Gömbe ve Sütleğen  Bölgelerinde elmacılık, Doğantaş ve İslamlar bölgelerinde arıcılık, Çayköy, Üzümlü ve İslamlar mahallelerinde meşhur sofralık ve şaraplık margaz üzümü üretimi ile zeytincilik yapılmaktadır.  
      İlçemizin 330.000 ton domates (il sıralaması 4.), 50.000 ton biber (İl sıralaması 5.) üretimi vardır. Elma üretiminde ise Elmalı ve Korkuteli den sonra 30.000 tonla 3. sıradadır. Nar üretimi ise 7.500 tondur. Buğday üretimi 20.000 tondur.
 
HAYVANCILIK 
 
     Susuz ve kıraç olan mahallelerimizin dağlık kesimlerinde 66 bin adet küçükbaş hayvan varlığı ile İlçemizde küçükbaş hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır. Hayvancılık alanında 46.500 keçi bulunmaktadır ve il sıralamasında 6.dır. 5400 sığır, 19.500 koyun bulunmakta olup 7883 ton süt üretimi vardır. Yılda 265 ton civarında bal üretilmektedir. 33.028 arılı kovan bulunmaktadır. İlçede  küçük   ölçeklide olsa, kent ihtiyaçlarına yönelik balıkçılık Balıkçılar Kooperatifince sürdürülmektedir. Genel olarak tutulan balık ilçe içinde tüketilmektedir. En çok bulunan balıklar Grida-Orfoz, Iskaroz, sokar ve mercandır. Ayrıca Gömbe baraj gölünde, İslamlar ve Aklar mahallelerinde alabalık üreticiliği yapılmaktadır. Yıllık üretim yaklaşık 260 ton civarındadır.
 
SANAYİİ
 
        İlçemizde Sanayi pek gelişmemiş olup bu alanda 2016 yılı ilk 9 aylık dönem itibariyle (aktif kapasite raporlarına istinaden) 3 Zeytinyağı Fabrikası, 2 Mermer Ocağı, 1 Kum-Çakıl Ocağı, 1 Taş Ocağı, 1 Salça Fabrikası, 1 Plastik Ürünler Fabrikası, 1 Hazır Beton Fabrikası, 1 Un Fabrikası ve 1 Alüminyum Doğrama Fabrikası olmak üzere özel sektöre ait toplam 12 adet sanayi tesisi bulunmakta olup bu alanda 277 kişi çalışmaktadır. İlçemizde yine 2016 yılı ilk altı ayı itibariyle 1891 esnaf ve sanatkâr ile 855 tacir bulunmaktadır.