Kaş Kaymakamlığı ve Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim (AKSAN) Derneği tarafından düzenlenen törenle Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in 1. Dünya savaşında İngiliz uçak gemisi Ben My Chree’nin batırılışının 100. Yıl dönümü anıldı.
 
        9 Ocak 1917 tarihinde Kahramanımız Mustafa Ertuğrul Teğmen rütbesinde iken, dönemin uçak gemisi olarak kabul edilen 4 uçaklı İngiliz gemisi Ben My Chree, Kaş’ta Meis Adası açıklarında top atışları ile batırıldı. Tarihe; top atışlarıyla batırılan ilk uçak gemisi olarak geçen bu olayın bugün 100. Yıldönümü vesilesi ile Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde ve Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’nda bir anma günü tertiplendi. 
 
Cumhuriyet Meydanı’nda saat 11:00 ‘da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Anma Töreni, protokol konuşmalarıyla devam etti. Kaymakamımız Sayın Bilgihan Bayar konuşmasında; “Tarihte bugün,  milletçe göğsümüzü kabartan bir destan yazılmış, Bayındır burnunun sarp kayalıklarına aldırmayan askerlerimiz,  Bayındır’dan bataryanın konuşlanacağı burna kadar sırtında topları taşımışlar bizlere bugünlerimizi hediye etmişlerdir. Görülüyor ki; bu vatan topraklarının hiçbir karesi kolaylıkla kazanılmamış, kanla, canla, başla, birçok  fedakarlıklarla   kazanılmıştır.  Bu zaferler kazanılırken ismi geçmeyen daha nice kahramanlarımız vardır.
 
Sorumluluklarımızı bilip, gençlerimize aktaracağız. Nesillerimiz birlik ve beraberliğimizin, bölünmez bütünlüğümüzün önemini, tarihimizden öğrenecektir. Kahramanlarımızla ülkemiz var olmuş, yine kahramanlarımızca da var olacaktır. "dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından, günün anısına denize çelenk bırakıldı. Müteakiben Kaş Toplantı Salonu'nda Dr.(E) Öğ.Albay Suat Akgül tarafından katılımcılara, Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'un hayatı ve Ben My Chree Gemisinin batırılmasını içeren konferans verildikten sonra anma programı sona erdi.
 
Anma programına,  Kaş Kaymakamı Sayın Bilgihan Bayar, Kaş Belediye Başkan V. Ahmet Akdeniz, İlçe Jandarma Komutanı Hakan Öztürkmen, İlçe Emniyet Müdür V. Halil Baydemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, AKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rıza Ünlü, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şube Başkanı Albay Z.Abidin Sezer, Dr.Albay Suat Akgül, kurum amirleri, Kaş İlçe STK temsilcileri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.